Ako som sa dostal k umeleckej maľbe?

KTO SOM AKO GRINT?

Ako Dodi Grint som sa už narodil. Moje civilné meno Jozef Ripko je iba ozdobou občianskeho preukazu, tak ako miesto a rok narodenia. Radšej a častejšie sa preukazujem svojou tvorbou a meno Grint budujem zároveň ako značku. Nie iba v rodných Košiciach, ale aj v iných mestách a krajoch a kontinentoch.

Výhodou mojej mladosti bolo, že už v ranom veku som v sebe objavil umeleckú dušu, takže som mal na rozvíjanie talentu dosť času. O prvé výtvarné počiny som sa teda pokúšal už ako dieťa.  Počas štúdia na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach /2005 – 2009/ som sa zároveň začal venovať pouličnému vyjadreniu umenia, ktoré poznáme pod pojmom graffiti. Mojou príležitosťou ukázať sa bola možnosť zúčastňovať sa legálnych graffiti akcií na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

Každý writer hľadal svoj vlastný štýl a mňa fascinovali „tridéčka“ Preto som sa často venoval práve 3D štýlu, ktorý dáva obrazu na stene iný rozmer. 

Keď som v roku 2009 začal študovať sochárstvo na Fakulte umení v Košiciach, tak mi vtedajší profesori dali pocítiť, že nemajú pochopenie pre tento druh tvorby. Štúdium preto obmedzovalo môj vývoj v smere, v ktorom som chcel pôsobiť a venovať sa mu. Rozhodol som sa teda vzdelávať sám, bez odborného vedenia. Bez teoretikov, ktorí by mi chceli zviazať krídla.

V súčasnosti mám za sebou stovky umeleckých stien a úspešných projektov so známymi menami zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Pri mojej tvorbe sa fotili také osobnosti, ako Lucie Bílá, raper Separ a mnoho ďalších, pretože umelci dokážu oceniť aj umenie niekoho iného. Dokonca som mal tú česť maľovať Majkovi Spiritovi hudobné štúdio.

Jedným z najzaujímavejších projektov bola Tricklandia, ktorej sme život vdýchli spoločne s Ľubošom Bukovinským. A naše výtvory sa stali obdivovanou atrakciou, ktorú navštívili desaťtisíce ľudí. V rámci Slovenska som sa angažoval aj pri iných projektoch, napríklad v galérii Ilusia v Liptovskom Mikuláši či v Triplandii Bratislava. Pre našich severných susedov som pomaľoval Iluzja park Zakopane.

Obrovskou výzvou a zároveň najväčšou životnou skúsenosťou však bola realizácia „Art of illusion Miami“ v Amerike. A keď si vás kvôli vašej práci niekto objedná až do Miami, tak to iba potvrdzuje, že ste sa vybrali správnou cestou. Že nie ste na zahodenie.

Mojim zámerom je pozdvihnutie pouličných graffiti na úroveň umenia, ako ho vnímajú v zahraničí. Aby ľudia pochopili, že mojimi plátnami sú steny a mojimi štetcami spreje. A že je predpojaté nazvať to vandalizmom. A keď už sme pri tých plátnach, tak z môjho ateliéra vzišlo aj niekoľko obrazov pre súkromných klientov.

Čo dodať na záver? Som Dodi Grint. Mojou tvorbou sú 3D ilúzie a trick art. Svojimi výtvormi sa snažím reagovať aj na aktuálne témy a moje diela majú prichuť prvkov ulice a nesúhlasu s dobou. Ale posúdenie nechám na vašom oku a pocitoch. Pretože umenie je predovšetkým o pocitoch.

Som pripravený zrealizovať všetky vaše požiadavky

NAZRITE AJ VY DO ZÁKULISIA MOJEJ TVORBY A ZISTITE AKO PRACUJEM.

Zašlite mi prosím fotky priestoru stien/plôch a rozmery stien na maľovanie Vašu predstavu a námet. Ak ešte nemáte vybraný konkrétny námet, po dohode Vám viem pomôcť s jeho realizáciou. Preferujem osobné obhliadky.

Po konzultácii je nutné pred maľovaním pripraviť námety. Ak ešte nemáte vybraný konkrétny motív, po vzájomnej dohode Vám viem pomôcť s prípravou. Príprava si vyžaduje originálny autorský nápad a jeho prevedenie do vizuálnej podoby – škicovanie, grafické práce a vizualizácie. Po schválení sa zaobstará materiál (farby, spreje atď) a naplánuje sa termín.

Ak je všetko pripravené a schválené je možné maľbu zrealizovať na mieste. Uprednostňujem rovné upravené natreté plochy, aby bola maľba trvácna. Proces a čas realizácie je individuálny.

Dohodnite si osobné stretnutie