Čo je graffiti, trick art a aké má výhody umelecká maľba na stenu?

Graffiti a rôzne maľby na stenách si súčasné generácie často spájajú so sprejerskou subkultúrou. Graffiti však zďaleka nie je len o ničení majetku. Môže mať úplne opačný efekt – skrášľovať priestory či už vnútri budov, alebo verejné plochy. Práve z graffiti sa postupne vyvinuli viaceré umelecké smery, ako napríklad street art či mural, ktoré dnes dotvárajú atmosféru veľkých i menších miest.

Ako vzniklo graffiti?

Ak by ste sa na graffiti opýtali pár náhodných okoloidúcich v meste, zrejme by povedali niečo ako: „to sú tie haky-baky na každej druhej budove“ alebo „čmáranice od kadejakých indivíduí, ktoré nevedia, čo od dobroty“.
Jedným z priekopníkov graffiti bol na prelome 60. a 70. rokov writer, ktorý si značil steny newyorských ulíc tagom TAKI 183. TAKI bola skratka prezývky Dimitraki, teda jeho gréckeho krstného mena Dimitrios. Číslovka 183 zas vychádzala z jeho adresy na 183. ulici vo Washington Heights. TAKI 183 postupne inšpiroval ďalších, ktorí začali maľovať farebnejšie kreácie. Takto sa začali objavovať prvé graffiti v uliciach či staniciach metra.
Kto je už trošičku znalý, vie, že graffiti je vo svojej podstate prejavom slobody. Rozmohol sa v 70. rokoch minulého storočia najprv v americkom New Yorku a neskôr v 90. rokoch aj v Európe. Je pravdou, že graffiti, ako ho poznáme z múrov našich miest, bolo najčastejšie o takzvanom tagovaní. Writeri a sprejeri maľovali vlastný pseudonym alebo názov svojej crew na steny tak, aby sa čo najvýraznejšie odlíšili od ostatných.
Od čias všade nasprejovaných nápisov, ktoré majoritná časť spoločnosti nechápala, sa z graffiti postupne vykľul riadne uznaný umelecký smer. Hoci aj dnes mnohým ľuďom vzdialený, často však pevnou súčasťou genialoci urbánnej architektúry. Prepracované graffiti diela európskych metropol sú súčasťou turistických sprievodcov a nezriedka vyjadrujú modernosť či pokrokovosť tej-ktorej spoločnosti.

Aké typy graffiti poznáme?

Ako v každom umeleckom smere, aj vo svete graffiti vznikli (a vznikať budú) rôzne žánre. Pre oko nezainteresovaného diváka môžu rôzne typy graffiti predstavovať aj rôznu úroveň prepracovanosti týchto moderných nástenných obrazov.

Tagy

Jednofarebné nápisy, ktorými sa prezentujú jednotliví writeri, resp. nimi prezentujú svoju príslušnosť k danej crew. Keďže ich tvorba je pomerne jednoduchá, môžu vzniknúť rýchlo a nepozorovane na priečeliach budov či stenách podchodov.

Handstyle

Handstyle je zložitejší a umelecky vytvorený tag, ktorý nesie zjavný rukopis svojho autora.

Bubblestyle

Bublinový štýl patrí k jednoduchším smerom graffiti. Je založený na tagovaní prostredníctvom akoby nafúknutých písmen s oblými hranami.

Wildstyle

Divoký štýl je už značne umelecky prepracovaná forma, v ktorej majú písmená vysoko abstraktnú formu a nie sú jednoducho identifikovateľné. Wowildstyle sú do nápisov pridávané ďalšie obrazové prvky, čím celé graffiti získava na komplexnosti.
Street art maľba na stenu - Grint art graffity maľba na stenu
Exteriérová maľba na stenu - Trickart | Graffiti | Grint Art

3D graffiti

Trojrozmerné maľby sú pomyselným vrcholom graffiti tvorby. Tagy writerov sú stvárnené v zložitých trojrozmerných štruktúrach, často doprevádzané ďalšími útvarmi a prvkami.

Trick art maľby

Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. A práve to je – tak trochu záhadná – definícia trickartu. Dekódovanie obrazov, ktoré prijímame zrakom, prebieha v našom mozgu v rámcoch zažitého priestorového vnímania. Umenie trickartu využíva práve tento fenomén. Cez realisticky pôsobiace, v skutočnosti však dvojrozmerné maľby, ponúka v interakcii s reálnym svetom dokonale fascinujúcu ilúziu.

 

A tak sa vďaka trik artu človek ľahko zmení na miniatúrnu bytosť vo fľaši, prípadne sa ocitne na pokraji priepasti do nekonečného podsvetia.

Prostredníctvom trickartu vdýchnem vašim priestorom absolútne unikátnu atmosféru. Dajte mi vedieť, aká je vaša predstava a pustíme sa do toho! Ja maľujem trick art – ako inak – sprejmi. Táto technika nie je vôbec jednoduchá, preto je pre mňa každá práca novou výzvou. O to viac, keď vo výsledku bežný človek až po detailnejšom pohľade zistí, že nejde o tapetu či maľbu štetcom.

Aké sú výhody umeleckej maľby na stenu?

Existuje asi milión spôsobov, ako dať stenám novú tvár. Niekedy sa ten najbežnejší – valček a fádna farba – môže máliť. Umelecká maľba sa vám môže hodiť napríklad v týchto situáciách:

 

  • Chcete, aby váš bar, kaviareň či iná prevádzka získali absolútne unikátnu atmosféru. Ľudia vás budú hneď poznať podľa jedinej fotky na Instagrame. Aj tí, ktorí vás ešte len navštívia.

 

  • Chcete mať u seba doma steny, ktoré vás vystihujú. Vaše obľúbené mesto, miesto, kde ste sa spoznali s polovičkou či rodinný portrét… A nebudete musieť nakupovať obrazy sériovej výroby.

 

 

  • Chcete, aby vaša budova či dom už z diaľky „svietili“ na všetky okoloidúce páry očí.

Koľko stojí umelecká maľba na stenu a ako rýchlo vám ju spravím?

Toto je vždy veľmi náročná otázka a, popravde, nemám na ňu paušálnu odpoveď.

Cena

Odvíja sa od mnohých faktorov, akými sú stav steny, veľkosť diela, náročnosť detailov či množstva použitých farieb. Sám preferujem kvalitné farby, aby vám moje dielo vydržalo čo najdlhšie. Na upravenej exteriérovej fasáde to znamená až 15 rokov, odolnosť voči UV žiareniu či umývateľnosť vodou.

Čas

Tu je to, myslím, celkom jasné. Čím väčšia a čím náročnejšia na realizáciu je daná maľba, tým dlhšie to bude trvať. Menšie zákazky dám za niekoľko hodín, veľké realizácie sú zas až na niekoľko dní.

Obávate sa, či by som dokázal pretaviť váš nápad a požiadavky na stenu?

Fantázii sa medze nekladú. Vašej ani mojej. Existuje mnoho štýlov, ktoré nakombinujem podľa vašich predstáv tak, aby bol konečný výsledok originálny a unikátny. A ak máte náhodou slabú predstavivosť, nebojte, tá moja je extrémne vyvinutá. J Stačí urobiť prvý krok: ozvite sa mi a spoločne doladíme všetky detaily.

Kontaktujte ma

Stretnutie je potrebné dohodnúť vopred, aby som sa Vám mohol plnohodnotne venovať.

Sledujte ma aj na sociálnych sieťach