KTO SOM AKO GRINT?

Ako Dodi Grint som sa už narodil. Moje civilné meno Jozef Ripko je iba ozdobou občianskeho preukazu, tak ako miesto a rok narodenia. Radšej a častejšie sa preukazujem svojou tvorbou a meno Grint budujem zároveň ako značku. Nie iba v rodných Košiciach, ale aj v iných mestách a krajoch a kontinentoch.

 

Výhodou mojej mladosti bolo, že už v ranom veku som v sebe objavil umeleckú dušu, takže som mal na rozvíjanie talentu dosť času. O prvé výtvarné počiny som sa teda pokúšal už ako dieťa.  Počas štúdia na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach /2005 – 2009/ som sa zároveň začal venovať pouličnému vyjadreniu umenia, ktoré poznáme pod pojmom graffiti. Mojou príležitosťou ukázať sa bola možnosť zúčastňovať sa legálnych graffiti akcií na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

 

Každý writer hľadal svoj vlastný štýl a mňa fascinovali „tridéčka“ Preto som sa často venoval práve 3D štýlu, ktorý dáva obrazu na stene iný rozmer. 

Keď som v roku 2009 začal študovať sochárstvo na Fakulte umení v Košiciach, tak mi vtedajší profesori dali pocítiť, že nemajú pochopenie pre tento druh tvorby. Štúdium preto obmedzovalo môj vývoj v smere, v ktorom som chcel pôsobiť a venovať sa mu. Rozhodol som sa teda vzdelávať sám, bez odborného vedenia. Bez teoretikov, ktorí by mi chceli zviazať krídla. 

 

V súčasnosti mám za sebou stovky umeleckých stien a úspešných projektov so známymi menami zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Pri mojej tvorbe sa fotili také osobnosti, ako Lucie Bílá, raper Separ a mnoho ďalších, pretože umelci dokážu oceniť aj umenie niekoho iného. Dokonca som mal tú česť maľovať Majkovi Spiritovi hudobné štúdio.

Jedným z najzaujímavejších projektov bola Tricklandia, ktorej sme život vdýchli spoločne s Ľubošom Bukovinským. A naše výtvory sa stali obdivovanou atrakciou, ktorú navštívili desaťtisíce ľudí. V rámci Slovenska som sa angažoval aj pri iných projektoch, napríklad v galérii Ilusia v Liptovskom Mikuláši či v galérii Tripland Bratislava. Pre našich severných susedov som pomaľoval Iluzja park Zakopane.

 

Obrovskou výzvou a zároveň najväčšou životnou skúsenosťou však bola realizácia „Art of illusion Miami“ v Amerike. A keď si vás kvôli vašej práci niekto objedná až do Miami, tak to iba potvrdzuje, že ste sa vybrali správnou cestou a vaša dlhoročná práca nie je na zahodenie. 

Mojim zámerom je pozdvihnutie pouličných graffiti na úroveň umenia, ako ho vnímajú v zahraničí. To je aj dôvod prečo sa zúčastňujem zahraničných street artových festivalov. Aby ľudia pochopili, že mojimi plátnami sú steny a mojimi štetcami spreje. A že je predpojaté nazvať to vandalizmom. A keď už sme pri tých plátnach, tak z môjho ateliéra vzišlo aj niekoľko obrazov pre súkromných klientov.

 

Čo dodať na záver? Som Dodi Grint. Mojou tvorbou sú 3D ilúzie a trick art. Svojimi výtvormi sa snažím reagovať aj na aktuálne témy a moje diela majú prichuť prvkov ulice a nesúhlasu s dobou. Ale posúdenie nechám na vašom oku a pocitoch. Pretože umenie je predovšetkým o pocitoch.